wp

Chiller Makina Özellikleri Nelerdir


Chiller Makina Özellikleri Nelerdir

 • 17.05.2021
 • 990

Soğutma sistemleri olarak adlandırılan chiller makineler, pek çok alanda kullanılmaktadır. Su soğutmalı veya hava soğutmalı olacak şekilde iki farklı gruba ayrılan chiller cihazlar sayesinde ideal iklimlendirme ortamı sağlanabilir. Özellikle gıda ve ilaç sektöründe de yaygın şekilde kullanılan chiller soğutma sistemlerinin temel parçaları arasında şunlar yer alır:

 1. Kompresör
 2. Kondanser
 3. Genleşme vanası
 4. Evaporatör
 5. Bataryalar (hava soğutmalı chiller sistemlerde)
 6. Shell ve tube (kovan tip su soğutmalı chiller sistemlerde)
 7. Heat Exchanger (plakalı tip su soğutmalı chiller sistemlerde)

Görüldüğü üzere çeşitli alanlarda profesyonel iklimlendirme sağlamak ve en ideal derecede soğutma ortamı oluşturabilmek için chiller makineler tercih edilir. Bu tip cihazları kullanmakta olan firmaların en fazla dikkat etmesi gereken konulardan biri de chiller soğutma sistemi makinelerinin düzenli ve periyodik bakımının yapılmasıdır. Aksi halde bakım yapılmadığı durumlarda eşanjör tıkanmaları ve eşanjör içinde bulunan bakır boruların patlaması gibi yüksek maliyetli sorunlarla karşılaşılabilme riski vardır.

Chiller Kapasite Hesabı Nasıl Yapılır

En ideal iklimlendirme ihtiyaçları için chiller soğutma kapasite hesabı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. İlk etapta karmaşık görünen chiller kapasite hesabı konusunda manuel olarak hesaplama yapılabileceği gibi internet üzerinden hesaplama araçları da kullanılabilir. Su soğutmalı chiller makinelerinde doğru tasarım yapabilmek için chiller pompa hesabı da yapılması gerekir.

Bu hesaplamalar sırasında soğutma kapasitesinin Kcal veya kW cinsinden değerinin bilinmesi zorunluluktur. Dolayısıyla chiller kapasite hesaplarken ilk etapta elde tutulması gereken veriler şunlardır:

 1. Kule giriş suyu sıcaklığı
 2. Kule çıkış suyu sıcaklığı
 3. Debi (Sistemde devir daim eden su miktarı)
 4. Soğutma kulesinin çalışacağı alanın yaz mevsimindeki yaş termometresi
 5. Soğutma cihazının çalışacağı yerin rakım seviyesi

Chiller Kapasite Hesaplama Formülü

Soğutma ihtiyaçlarında çok önem taşıyan chiller kapasite seçimi için termodinamik yasalarına göre hareket etmek gerekir. Bu yasaya göre ısı alışverişli olan olaylarda alınan ısı değeri ile verilen ısı değerinin her zaman eşit olması önemlidir. Chiller soğutma kapasitesi hesaplarken kullanılacak birimler ve formül şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Q = m * c * Δt
 2. Q : Isı olarak adlandırılıp birimi kcal (kilokalori) yada kW (kilowatt) tır.
 3. m : kütle olarak adlandırılıp birimi kg /h (kilogram / saat) tir.
 4. c : Öz ısı olarak adlandırılıp birimi cal / gr°C(kalori / gram derece)dir.
 5. Δt : delta t olarak adlandırılıp giriş-çıkış sıcaklık farkıdır birimi °C (derece) dir.

Chiller Bağlantı Şeması Nasıldır

Üretim merkezlerinin soğutma ihtiyaçlarını karşılamak adına tercih edilen chiller soğutma sistemlerinde montaj, verimli bir soğutma performansı elde edebilmek için çok önemlidir. İklimlendirme koşullarına en uygun chiller markaları arasından seçim yaptıktan sonra sistemin montaj işlemleri başlar. Özel projelendirme ile yapılması gereken chiller makinelerinin bağlantı işlemleri de belirli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir.

Chiller grubu soğutma sistemlerinin montaj yapılacağı yerin tespit edilmesinde profesyonellerden destek alınmalıdır. Bundan sonraki işlemler ise titreşim, ısı ve ses yalıtımı sürecidir. Bu aşamaya izolasyonun sağlanması süreci denir. Özellikle soğutma sırasında kompresör ve pompaların çalışmasından kaynaklı titreşim ve gürültünün engellenmesi gerekir. Kış mevsiminde sistem içindeki su veya yağın donması, soğutucu akışkanının olumsuz etkilenmesine sebep olur. Bu sebeple chiller montajında izolasyon çok önemlidir.

Chiller Soğutma Sisteminin Montajı Nasıl Yapılır

Chiller soğutma sisteminin oturtulacağı kaidenin yerleştirileceği zemin düz değilse bu durumda düzgün zemin elde edilmesi için çalışma yapılmalıdır. Su terazisi ile kontrol gerçekleştikten sonra chiller cihazının ağırlığının iki veya üç katına eşit derecede beton dökülerek kaide hazırlanmalıdır.

Su soğutmalı chiller sistemleri için atık su, yağ gibi sıvılara yönelik drenaj bağlantılarının kurulması şarttır. Soğutma sisteminde elektrik aksamındaki tehlikeler göz önünde bulundurularak kaidenin bulunduğu yere drenaj sistemi kurulmalıdır. Drenaj sisteminde borulardaki sıvının basınç oluşturmaması sebebiyle çelik boru kullanılmasına gerek yoktur. En uygun maliyetli şekilde olması için PVC materyalinden üretilmiş boruların kullanılması tavsiye edilir.

Chiller Soğutucu Nedir

Çeşitli sektörlerde ve endüstri alanında üretim kalitesini arttırmak için ihtiyaç duyulan iklimlendirme araçları arasında chiller soğutma sistemleri de yer alır. Binalarda ve toplu yaşam alanlarında çeşitli ihtiyaçlar doğrultusunda fancoil ve klima santrallerinde kullanılması için gereken sistemlere genel olarak chiller soğutma sistemleri adı verilir.

Chiller Soğutucu Nerelerde Kullanılır

Chiller soğutucu cihazların, diğer soğutma sistemlerine kıyasla çok daha yüksek kapasiteli bir soğutma avantajı sunduğu bilinir. Bu sebeple chiller soğutma makinelerinin kullanıldığı alanlar bir hayli fazladır. Günümüzde en çok tercih edilen chiller soğutma sistemi bulunan sektör ve kullanım alanları şunlardır:

 1. Endüstriyel üretim tesisleri
 2. Gıda ve ilaç sanayi,
 3. Plastik üretim tesisleri,
 4. Kozmetik imalat tesisleri,
 5. Soğuk hava depoları,
 6. Oteller ve konaklama yerleri
 7. Hastaneler
 8. Spor salonları
 9. İş merkezleri
 10. Fabrikalar
 11. Soğuk hava depoları

Temelde 2 tip gruba ayrılan chiller soğutma sistemlerinin heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri gibi farklı ihtiyaçlara hitap eden modelleri de bulunur. Her modelin çalışma prensibi birbirinden farklıdır. Aynı zamanda chiller soğutma sistemlerinin montaj ve bakım işlemlerinde teknik servisten profesyonel destek alınması gerekir.Renault
Nestle
Kafkas Şekerleme
Kardelen Şekerleme
Tüpraş
Övün Et