wp

Soğuk Hava Deposu


Soğuk Hava Deposu

 • 17.03.2021
 • 968

Yapı olarak sıcaklığa gelemeyen, hassas ve çabuk bozulan ürünlerin soğuk ortamda tutulması gerekmektedir. Soğuk ortam ihtiyacı olan ürünler, bu sayede daha uzun süreli koruma altında kalabilmektedir. İşte bu amaçla hassas ve çabuk bozulabilecek nitelikteki ürünlerin daha uzun süre bozulmadan kalabilmesini sağlamak için teknolojik ekipmanlar ile soğutma istemlerinin kurulduğu bölüm, soğuk hava deposu olarak adlandırılmaktadır. Bilindiği üzere soğuk hava deposu, içinde belirli bir sıcaklığın yapay bir şekilde üretildiği alanlardan oluşmaktadır.

Soğuk Hava Deposu Nedir

Soğuk hava deposu; gıdaların, sanayi ve endüstri hammaddelerinin ısı, ışık gibi dış etkenlerden korunması sağlayan, ürünlerin doğal yapılarının bozulmasının önüne geçen koruma sistemlerine verilen genel addır. Hem bozulma hem de ürün ömrünü uzatma amacıyla kullanılan soğuk hava depoları; nem, ısı ve ışıktan muhafazayı sağlayan mekanlardır.

Soğuk hava depoları, saklanacak ürünün niteliklerine göre 15 ile -40 derece arasında istenen düzeyde sabit ısı sağlar. Özelliği itibariyle depo içerisindeki her noktanın eşit sıcaklıkta kalmasını sağlayacak şekilde ısıyı dağıtır. Talep edilen ısı düzeyine göre serin, soğuk, donuk ve şoklama gibi iklimlendirme türleri mevcuttur.

Soğuk Hava Deposu Bursa

Bursa merkezli faaliyet gösteren Güldem Endüstriyel Soğutma firmamız, soğuk hava deposu ihtiyaçlarınızda uzman kadrosu ve birinci sınıf kalite seçimiyle kullanışlı soğuk hava depolarına imza atmaktadır. Kayapa Sanayi bölgesi yer alan Güldem Endüstriyel Soğutma Bursa’da soğuk hava deposu ihtiyacı olan bütün küçük veya büyük ölçekli işletmeler için kaliteli çözümler sunan firmamızda müşteri memnuniyeti odak noktasına alınmaktadır.

Sadece kaliteli malzeme seçiminde değil aynı zamanda soğuk hava deposunun yasal mevzuata uygun olması gereken iş güvenliği standartları da firmamızın uzmanları tarafından profesyonel bir şekilde hazırlanmaktadır. Bu sayede uzun yıllar boyunca, masrafsız ve problem yaşamadan kullanabileceğiniz soğuk hava deposu çeşitlerine sahip olabilirsiniz. Güldem Endüstriyel Soğutma hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için deneyimli ekibimizle iletişim numaraları üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

Soğuk Hava Deposu Açmak İçin Gerekli Belgeler

Günümüzde başta gıda sektörü olmak üzere pek çok farklı iş kolunda ihtiyaç duyulan soğuk hava deposu açmak için de bazı yasal belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösterebileceğiniz soğuk hava deponuzu aktif hale getirmek için kamu kuruluşları tarafından talep edilen belgeler şunlardan oluşmaktadır:

 1. Noter onaylı T.C. kimlik sureti,
 2. İmza beyannamesi,
 3. İkamet belgesi,
 4. Kira kontratı,
 5. Mali müşavir vekaletname,
 6. Limited veya anonim şirketler için müdürler veya yönetim kurulu tarafından imzalanmış şirketin faaliyet konusu ve raporu

Bu belgelerin doğru ve eksiksiz biçimde temin edilmesinin ardından soğuk hava deposu kurulumu için gerekli resmi işlemlere başlayabilirsiniz. Öncelikle soğuk hava deposu kurulumunda kendi adınıza açılmış limited veya anonim şirketiniz bulunmalıdır. Seçeceğiniz şirket türüne göre evraklarda değişiklikler yapılacaktır. Şirket açtıktan sonra vergi dairesi, SGK ve işyerinin bulunduğu belediye üzerinden bazı resmi işlemler gerçekleştirilmektedir.

Soğuk Hava Deposunda Ne İş Yapılır

Son teknoloji makine ve malzemeler kullanılarak imal edilen soğuk hava depoları, öncelikle gıda sektöründe çok büyük önem taşıyan ekipman veya alanların başında gelmektedir. Gıda sektöründe kullanılan yiyeceklerin sıcaklığa karşı hassas olmaları ve uzun süre bozulmadan korunmaları için soğuk hava deposuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte gelişen sektörlere bakıldığında soğuk hava deposu ihtiyacı duyulan iş alanları ve kullanım kısımları şunlardan oluşmaktadır:

 1. Et ve et ürünleri soğuk hava deposu
 2. Süt ve süt ürünleri soğuk hava deposu
 3. Sebze soğuk hava deposu
 4. Balık ve deniz ürünleri soğuk hava deposu
 5. Pastane, unlu mamuller ve çikolata soğuk hava deposu
 6. Dondurma ve dondurulmuş gıda soğuk hava deposu
 7. Şoklama soğuk hava deposu
 8. İlaç ve tıbbi malzeme soğuk hava deposu
 9. Kimya sanayi ve laboratuar soğuk hava deposu

Görüldüğü üzere soğuk hava deposunun işlevsel açıdan fayda sağladığı ve hatta zorunlu olduğu pek çok iş kolu ve sektör bulunmaktadır. Bu alanlarda ticari faaliyet gösteren işletmeler, küçük veya büyük ölçekli olmalarına bakılmaksızın işlerini belirli bir kalite standardında yürütebilmek için soğuk hava deposuna ihtiyaç duymaktadır. Gereksinimlere göre farklı malzemelerden ve yine farklı ebatlarda imal edilebilen soğuk hava depoları, temel anlamda içine koyulan malzemelerin ideal soğukluk derecesinde muhafaza edilmesini sağlayan önemli alanları oluşturmaktadır.

Sebze Deposu Kaç Derece Olmalı

Depoya konan ürünlerin muhafaza edilirkenki sıcaklık dereceleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden soğuk hava depolarında doğru sıcaklığın tespit edilip kullanılması, ürünlerin deforme olmadan uzun ömürlü olabilmesi açısından çok büyük önem taşımaktadır. Sebze depolarında sıcaklığın 1 derece yükseltilmesi, depo ömründe yüzde 13 seviyesinde kayıp yaşatmaktadır. Soğuk sebze depolamada ürün donma sıcaklığından 1-2° C yüksek sıcaklıklarda depolanmalıdır.Renault
Nestle
Kafkas Şekerleme
Kardelen Şekerleme
Tüpraş
Övün Et