wp

Soğuk Hava Deposu Çalışma Prensibi


Soğuk Hava Deposu Çalışma Prensibi

  • 09.04.2021
  • 58

Soğuk hava depolarının veya odasının çalışma prensibi, ısının düşük sıcaklıktan alınıp, yüksek sıcaklık ortamına yollanarak depoların ideal soğutmasının yapılması şeklindedir. Basit bir ifadeyle anlatmak gerekirse, soğuk hava deposu içinde oluşturulan hava döngüsü sayesinde ortamda bulunan ısı evaporatörde soğutucu akışkana yüklenerek dış ünitede kondenser yardımıyla yoğunlaştırılarak dış ortama atılır. Bu şekilde ısı soğuk ortamdan sıcak ortama aktarılarak sürekli soğutma sağlanır.  Bu yüzden soğuk hava deposunda sıcaklığın içeriye girmesi ve yüzeylerin ısısını yükseltmesi engellenmelidir.

Soğuk Hava Deposu Çalışma Saatleri

Profesyonel seviyede imal edilen soğuk hava depolarının çalışma saatleri bazı kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu soğuk odaların tasarım, kurulum ve kullanım aşamalarında stoklanacak ürünlerin ihtiyaç duyduğu ideal depolama sıcaklığını belirlenmesi gereklidir. Saklanacak toplam ürünün miktarı da çalışma saatleri üzerinde önemli bir etken olarak öne çıkmaktadır. Depo içinde oluşturulacak hava sirkülasyonu projelendirilirken de çalışma saatlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Çeşitli gıda ürünlerinin hasta veya kesimden sonra zararlı bakterilerin ürememesi için soğuk odalarda depolanması gerektiği için bu ürünlerin niteliğine göre soğuk oda çalışma saatlerinin belirlenmesinde fayda vardır.

Soğuk Hava Deposu Ultrasonik Nemlendirme Cihazı

Gıda ürünlerinin ömrünü uzatmak ve gerekli hijyen koşullarını en ideal biçimde sağlamak amacıyla soğuk hava depoları içine kurulan nemlendirme cihazlarının kalitesi de önem taşımaktadır. Ultrasonik nemlendiriciler ortam sıcaklığını artırmadan ortama buhar şeklinde nem vererek oda içindeki bağıl nemi artırmaktadır. Ortam sıcaklığının ve bağıl nemin sabit tutulduğu ortamlar olan soğuk hava depolarında bu cihazın üzerine düşen görevler oldukça önemlidir. Dolayısıyla soğuk odalarda sıcaklık ve nem dengesinin bozulması, hiç de istenmeyecek seviyelerde maliyetlere yol açabileceği riski göz önünde bulundurularak gerekli soğutma ve nemlendirme sistemlerine öncelik verilmelidir.

Gıda tedarik zincirlerinin en önemli elemanlarından olan soğuk hava depolarında, gıdaların gerekli hijyen koşullarına uyum sağlayabilmeleri adına soğuk odalarda nem oranı kontrolü yapılmalıdır. Tamamen profesyonel ekip tarafından yapılan tespit ve ihtiyaç değerlendirmesi kapsamında soğuk hava deposu nemlendirme cihazı özellikleri seçilebilmektedir. Soğutma uzmanlarının tecrübeleri ile gerçekleştirilen bu işlemler sonucunda soğuk hava odalarının ideal biçimde faaliyet göstermesi beklenmektedir.

Soğuk Hava Deposu Kontrol Cihazı

Soğuk hava deposu kontrol cihazları, sistem içindeki işleyişin seviyelerini gözlemleyip gerektiğinde müdahalede bulunabilmesi açısından çok büyük önem taşımaktadır. Örneğin soğuk odalarda nem oranı, içinde saklanılacak ürünlere ve bu ürünlerin sayılarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Dolayısıyla meyve, sebze, çiçek veya diğer gıda ürünlerinin soğuk hava depolarında depolanması sırasında genellikle donma noktasına yakın bir sıcaklık seviyesi ile yüksek bir nem seviyesi elde edilmelidir. Öte yandan bazı ürünlerde de düşük nem seviyesinin tüm depoya eşit bir şekilde dağılmış olmasına özen gösterilmelidir.

İşte bu tür hayati önem taşıyan kontrollerin başarılı ve ideal kapsamda yapılabilmesi için soğuk hava deposu kontrol cihazına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu cihazın standart ve arıza yapmadan çalışması için profesyonel bir şekilde sisteme dahil edilmesi ve diğer iklimlendirme elemanları ile bağlantısının kuvvetli olmasına özen gösterilmesi teknik uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Soğuk Hava Deposu Dereceleri

Soğuk hava deposunda ayarlanacak ideal çalışma derecesini belirlemek için uzmanlardan destek almakta fayda vardır. Çünkü soğuk oda içi depolama sıcaklığının belirlenmesinde bazı kriterler öne çıkmaktadır. Bunlar;

  1. Soğuk odalarda depo edilecek madde veya maddelerin cinsi,
  2. Bu maddelerin ne kadar büyüklükte olduğu,
  3. Depolama teknik ve yöntemleri,
  4. Belirli bir sıcaklığın altına düşürülmemesi için gerekli süre,
  5. Maddelerin soğuk hava deposunda duracakları süre

gibi değişkenlerden oluşmaktadır. Soğutucu evaporatör cihazının yüzey sıcaklığını belirlerken, standartlara uygun koşullarda tespit edilecek oda bağıl nemini temin etme yönünden kontrol edilmesi gerekmektedir. Evaporatör cihazı içinden geçirilen soğutucu hava darbesi, üfleme rejimi, gıda maddelerinin soğutulması için gerekli süre ve depolanma konumunun buna etkileri yönünden kontrol edilmesinde fayda vardır.

Soğuk Hava Deposu Derece Ayarları

Soğuk hava depolarında, odanın derecesi kendi kendine yükselmişse vakit kaybetmeden bu soruna müdahale edilmelidir. Soğuk hava odalarında ısının yükselmesinin pek çok farklı sebebi olabilmektedir. Öncelikle soğuk odaya ait dış ünitenin, soğutma grubunun yani dışarıda bulunan kompresörün düzenli bir şekilde çalışıp çalışmadığı incelenmelidir. Eğer kompresör çalışmasında sorun yoksa, ona bağlı peteklerin temiz olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü çoğunlukla gerekli bakımları yapılmayan ve kirlenen kondenser üniteleri, kış aylarında hava soğukken pek problem yaratmazken, yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte problemler çıkarabilmektedir. Soğuk oda derece ayarı yapılırken bu konuda dikkatli hareket edilmelidir.

Soğuk Hava Deposu Derecesi Yükselince Ne Yapılır

Kompresör çalışması ve kondenser üzerindeki lamellerin temizliğini kontrol edip herhangi bir sorunla karşılaşmadıysanız, dış ünitenin üzerindeki basınç seviyelerini gösteren manometrelere bakmanız gerekmektedir. Yüksek basınç değerleri R404-A soğutucu akışkanı için maksimum 25 bar, minimum 13 bar seviyesinde olmalıdır. Eğer minimum değerin altında bir seviye gözlemliyorsanız, bu durumda gaz seviyelerinin eksilmiş olduğunu söylemek mümkündür. Yetkili ekip desteği ile manifolt kullanarak gaz seviyesinin tamamlanması gereklidir. Servis ekiplerinin bu noktada profesyonel desteğinden faydalanmak önemlidir. Eğer maksimum değerin üzerinde bir seviye gözlemliyorsanız, kondenser lamellerinin kirlenmiş olması en sık karşılaşılan nedendir. Bu durumda kondanser temizliği yapılmalıdır.

Sorunun çözülmemesi halinde soğuk hava deposunda derecenin yükselmesinin pek çok farklı sebebi olabilmektedir. Hem mekanik hem de elektronik sebeplerden kaynaklanabilen bu sorunların tespiti için alanında uzman ekibimize danışmanızda fayda vardır. Çünkü soğuk hava deposu bakımı ve onarımı konusunda yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz sistem üzerinde daha ciddi sorunlara yol açarak maliyetlerinizi arttırma riskiniz vardır. Bu yüzden soğuk hava deposu arızaları için deneyimli teknik servisimizden yardım almalısınız.Renault
Nestle
Kafkas Şekerleme
Kardelen Şekerleme
Tüpraş
Övün Et