wp

Soğuk Hava Deposu Çalışması


Soğuk Hava Deposu Çalışması

  • 09.04.2021
  • 37

Soğuk hava depolarının temel çalışma prensipleri, ısının sıcak ortamdan alınıp depoyu soğurtarak ideal iklimlendirmeyi sağlamak üzerinedir. Bu noktada başvurulan soğutma işlemi, başlangıçta sıvı haldeki akışkanın evaporatörde buharlaşarak ortamdan buharlaşma gizli ısısını çekmesi ile gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla evaporatör soğutucu cihazların soğuk hava çeşitlerini belirlerken öne çıkan özelliklerine dikkat edilmesi gereklidir.

Soğuk Hava Deposu Evaporatör Nedir

Soğuk hava depolarında, soğuk havanın çeşidini belirleyen teknik cihazlardan biri de evaporatör cihazlarıdır. Soğutucu makine, akışkanın buharlaştığı ve bu sürede ortamdan ısı çekilmesini sağlayan bir eleman olarak soğuk hava depolarının vazgeçilmez ekipmanlarındandır. Buna göre evaporatör yapısı, soğutkanın iyi ve çabuk buharlaşmasını sağlayacak ve soğutulan maddenin ısısını iyi bir ısı geçişi sağlayacak konuma sokacak şekilde olmalıdır.

Yüksek verimle ortamdaki ısıyı çekip soğutucu cihazın giriş ve çıkışındaki basınç farkını asgari seviyede tutacak özelliklere sahip olması gereken evaporatör cihazlarının görevi oldukça büyüktür. Enerji verimliliği yüksek ürünler, standart çaptaki ürünlere kıyasla ilk yatırım maliyetleri yüksek olmalarına rağmen kullanıldıkça ekonomi sağlayan cihazlar olduğu için soğuk hava deposunda evaporatör seçiminde bu kritere dikkat etmek faydalıdır.

Soğuk Hava Deposu Evaporatör Çeşitleri Nelerdir

Soğuk hava depolarında etkili bir ısı geçişi ile iyi bir buharlaşma sağlayabilmek için gerkli şartlar, iç ve dış yüzeylerin daha kolay ıslanmasını gerektirmektedir. Ancak bu durum basınç farklılıklarını arttırdığı için evaporatör dizaynı yaparken profesyonellerden destek alınmalıdır. Farklı soğutma ihtiyaçları için soğuk hava depolarında tercih edilen evaporatör cihazı çeşitleri arasında şunlar yer almaktadır:

  1. Standart oda soğutucu evaporatör modeli
  2. Kabin oda soğutucu evaporatör modeli
  3. Şok dondurucu evaporatör modeli
  4. Tavan tipi soğutucu evaporatör modeli

Bunlar, gaz halindeki maddeleri soğutmak için kullanılan evaporatörler, sıvı haldeki maddeleri soğutmak için kullanılan evaporatörler ve katı maddeler için soğutucu evaporatör şeklinde farklı kategorilere girmektedir.

Soğuk Hava Deposu Özellikleri Nelerdir

Soğuk hava deposunda nemlendirme sistemlerinde kullanılan ultrasonik nemlendiriciler mikro su tanelerini havaya püskürterek soğuk depo içindeki ideal sıcaklık ve nem dengesini de korumada etkilidir. Bu sayede soğuk hava deposu içindeki ürünlerin;

  1. Ağırlık değerleri korunarak kazanç kaybı engellenir.
  2. Taze görünmesi sağlanır.
  3. Kalitesi arttırılır.
  4. Raf ömürleri korunur ve nem kaybı dengelenir.

Bu sebeple evaporatör ve nemlendirme cihazları başta olmak üzere soğuk hava depolarında kullanılan tüm iklimlendirme ve soğutma elemanlarının profesyonel ve deneyimli kişiler tarafından seçilmesi önem taşımaktadır.Renault
Nestle
Kafkas Şekerleme
Kardelen Şekerleme
Tüpraş
Övün Et