wp

Soğuk Hava Deposu Maliyeti


Soğuk Hava Deposu Maliyeti

 • 17.03.2021
 • 57

Soğuk Hava Deposu Maliyeti

Pek çok sektörde ihtiyaç duyulan soğuk hava deposu, belirli bir maliyet hesabı ile gerçekleştirilen sistemlerdir. Soğuk hava deposunun ne amaçla ve hangi ürünler için kullanılacağı faktörleri, bu sistemin maliyetini belirleyen temel kriterler olacaktır. Bu yüzden soğuk hava deposu maliyet hesaplamasında mutlaka göz önünde bulundurulması gereken faktörler şunlardır:

 1. Depolanacak ürünün ne olduğu (meyve, sebze, et, süt ürünleri, dondurulmuş ürünler vb.)
 2. Depolanacak ürün miktarı (500 ton, bin ton, 2 bin ton, 5 bin ton vb.)
 3. Deponun kurulacağı tesisin kendine has iklim koşulları ve yeri

Uzman mühendis ekiplerinin ve bu alanda deneyimli kişilerin gözlemleri ve planlamaları neticesinde soğuk hava deposu maliyetleri belirlenmektedir. Dolayısıyla soğuk hava deposunda sabit maliyetlerden bahsetmek mümkün değildir. Hangi şehirde ve ne amaçla kurulacağı gibi detaylar soğuk hava deposu maliyetlerinde hesaba katılan önemli detaylardır.

Soğuk Hava Deposu Maliyetini Etkileyen Faktörler

Bu temel kriterlerin dışında bir soğuk hava deposu kurulum maliyetini etkileyen ince detaylar da bulunmaktadır. Uzman mühendis ekiplerinin en ideal şekilde kurulum sağlarken soğuk hava deposunun gereksinimlerine göre maliyet belirledikleri bilinmektedir. Örneğin soğuk hava deposu maliyetini etkileyen bazı kriterler şunlardır:

 1. Kamera kurulumu olup olmaması,
 2. Derece ekranının modeli ve kalitesi,
 3. Depoda kullanılacak soğutma motorlarının adedi,
 4. Soğutma motorlarının çalışma hızı,
 5. Depoda kullanılacak malzemelerin kalitesi,
 6. Soğutma motorlarının elektrik maliyeti ve enerji sarfiyatı,
 7. Led aydınlatma ve termostat
 8. Özel mimari projeler

Bunun gibi detaylar soğuk hava deposunun üretiminde ve hazırlanışında karşılaşılacak maliyetleri de belirleyen faktörlerdir. Dolayısıyla soğuk hava deposu imalatında bu kriterlerin mutlaka göz önünde bulundurulmasına önem verilmelidir.Renault
Nestle
Kafkas Şekerleme
Kardelen Şekerleme
Tüpraş
Övün Et