wp

Soğuk Hava Deposu Nasıl Olmalıdır


Soğuk Hava Deposu Nasıl Olmalıdır

 • 17.03.2021
 • 29

Özellikle gıda sektöründe kullanılan soğuk hava depoları tasarımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Özellikle kesimhanelerde gördüğümüz soğuk hava depolarının farklı derecelerde olan modellerini farklı iş kollarında da görebilmemiz mümkün olmaktadır. Genellikle soğuk hava deposu tasarımında dikkat edilmesi gereken 3 kriter şunlardır:

 1. Kısa süreli soğutma ihtiyacı için soğuk hava depoları
 2. Uzun süreli soğutma ihtiyacı için soğuk hava depoları
 3. Dağıtım amacıyla üretilen soğuk hava depoları

Soğuk zincir işlemlerinde temel ilke, meyve ve sebzelerin metabolizma faaliyetlerini kesinlikle durdurmamak olmalıdır. Dolayısıyla en düşük düzeyde metabolizma faaliyeti gerçekleştirebilecekleri gerekli koşulların sağlanması soğuk hava deposu hazırlanışında mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir unsurdur. Uygun koşulları ayarlamak da sıcaklık derecesi ve bağıl nemin ayarlanmasıyla yapılmaktadır.

Bir soğuk hava deposunda;

 1. En ideal sıcaklık derecesi, ürünü donma noktasına getirmeden solunumu en az düzeye indirgeyen seviyede,
 2. En ideal nem oranı ise, üründe su kaybına yol açmayan, miktarında azalma, üründe bozulma gibi deformasyonlar yapmayan seviyedir.

Dolayısıyla soğuk hava deposu içinde kurulacak olan soğutma sistemlerinin tamamen depoda muhafaza edilecek ürünün koşullarına göre ayarlanması gerekmektedir. Bu yüzden soğuk hava deposunun soğutma motorları, termostat ve diğer derece bilgileri gibi ince ayarlamaları yapabilecek ekipmanlara sahip olması çok önemlidir. Bunların yanı sıra soğuk hava deposunun sahip olması gereken özelliklerden bazıları şunlardır:

 1. Deponun zemini ve duvarları pürüzsüz ve düzgün olmalıdır.
 2. Depo üstü tavan ve çatılar sızdırmaz olup kolay temizlenebilmelidir.
 3. Sıcaklık değişimlerini engelleyecek seviyede iyi yalıtım yapılmış olmalıdır.
 4. Depo içinde istifleme yapılırken belirli miktarda boşluk bırakarak hava akımı sağlanmalıdır.

Soğuk Hava Deposu Boyutları

Özellikle gıdaların, kimyasal ve medikal ürünlerin uzun süre bozulmadan korunup muhafaza edilmesini sağlayan soğuk hava depoları, günümüzde pek çok sektörün bel kemiğini oluşturmaktadır. Birbirine geçebilen demonte panellerden oluşan soğuk hava deposu, genellikle yüksek dansite poliüretan ile dış ortamdan yalıtılmış prefabrik yapılardır.

Minimum ısı ve enerji kaybı ile özel olarak üretilen soğuk hava deposu boyutları da kullanım alanlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Birbirine geçilebilir özellikteki soğuk hava deposu panelleri kullanılarak imal edilen depoların boyutlarında firmaların ticari ihtiyaçlarına göre ideal ebatlar belirlenebilmektedir. Kullanılacak yani soğuk hava deposu içinde muhafaza edilecek ürünlerin boyutları ve miktarı (500 ton, 2 bin ton, 5 bin ton gibi) soğuk hava deposu boyutlarını belirleyen temel kriterler olarak bilinmektedir.Renault
Nestle
Kafkas Şekerleme
Kardelen Şekerleme
Tüpraş
Övün Et